نماز شب

نماز شب

یکی از نمازهای مستحبی که خواندن آن بسیار تاکید و سفارش شده است نماز شب است. نماز شب یکی از راههای تزکیه نفس و نزدیک شدن به خدا است، این نماز به قدری مهم است که خواندن آن بر وجود مبارک پیامبر اکرم (ص) واجب بود.

نماز شب اهمیت بسیار زیادی در سیر و سلوک دینی دارد و به اعتقاد علمای بزرگ اسلام کسی به جایی نمیرسد بدون خواندن نماز شب.

علامه‌ی طباطبایی(ره) امر شانزدهم از امور ضروری برای سالک را شب‌زنده‌داری می‌داند و نقل می‌کند که در آغاز ورودم به نجف یک روز درِ مدرسه ‏اى ایستاده بودم که مرحوم قاضى از آنجا عبور مى‏ کردند، چون به من رسیدند دست خود را روى شانه من گذاردند و گفتند: «اى فرزند! دنیا مى‏ خواهى نماز شب بخوان؛ و آخرت مى ‏خواهى نماز شب بخوان!»

آیه الله العظمی بهجت در ایام تحصیل با علامه طباطبائی و اخوی ایشان آقای الهی، از نجف به کوفه می‌روند تا اعمال آنجا را انجام دهند. آقای طباطبائی به برادرش می‌گوید که شب برای تهجد بیدارش کند.
آقا می‌گفتند: «سحر که بیدار شدیم، آقای الهی رفت دم در اتاق و با لهجه ترکی گفت: قارداش، دور»؛ یعنی برادر بیدار شو، دیر شده.
ایشان پس از نقل این خاطره می فرمودند: «آیا کسی پیدا می‌شود که به ما بگوید: قارداش، دور، و کلامش مؤثر باشد و ما را بیدار کند؟».

از جمله سؤالاتی که در این تحقیق قابل طرح است از این قرار می‌باشند: 1. آیا نماز شب واجب است یا مستحب؟ 2. آیا زمان به جا آوردن نماز شب در قرآن آمده است؟ 3. نماز شب چند رکعت است و چگونه باید خوانده شود؟ 4. خواندن نماز شب برای پیامبر اکرم(ص) چه ثمره‌ای داشته است؟ نگارنده سعی کرده است تا با رجوع به تفاسیر معتبر به سؤالات فوق پاسخ گوید از این رو در این تحقیق آیات 1-8 و 20 سوره مزمل و آیات 17و18 سوره ذاریات مورد بررسی قرار گرفته‌اند.
1. تفسیر آیات 1-8 سوره مزمل
«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ‏. یا أَیُّهَا الْمُزَّمِّلُ. قُمِ اللَّیْلَ إِلاَّ قَلِیلاً. نِصْفَهُ أَوِ انْقُصْ مِنْهُ قَلِیلاً. أَوْ زِدْ عَلَیْهِ وَ رَتِّلِ الْقُرْآنَ تَرْتِیلاً. إِنَّا سَنُلْقِی عَلَیْکَ قَوْلاً ثَقِیلاً. إِنَّ ناشِئَةَ اللَّیْلِ هِیَ أَشَدُّ وَطْئاً وَ أَقْوَمُ قِیلاً. إِنَّ لَکَ فِی النَّهارِ سَبْحاً طَوِیلاً. وَ اذْکُرِ اسْمَ رَبِّکَ وَ تَبَتَّلْ إِلَیْهِ تَبْتِیلاً» (مزمل، 1-8)؛ «به نام خداى بخشاینده مهربان‏. اى جامه بر خود پیچیده. شب را زنده بدار، مگر اندکى را. نیمه‏اى از آن را، یا اندکى از نیمه کم کن. یا اندکى بر نیمه بیفزاى و قرآن را شمرده و روشن بخوان. ما به تو سخنى دشوار را القا خواهیم کرد. هر آینه شب‏هنگام از بستر برخاستن، موافقت زبان و دل را افزاینده‏تر است و بیان سخن را استواردارنده‏تر. که کارهاى تو در روز بسیار است. و نام پروردگارت را یاد کن و از همه ببر و به او بپیوند».

همچنین بخوانید کتاب اطلس خط

وقت نماز شب

نماز شب را میتوان از نیمه شب شرعی تا اذان صبح خواند، هرچه به اذان صبح نزدیکتر بخوانیم فضیلت آن بیشتر است. بهترین زمان خواندن نماز شب ثلث آخر شب است.

بسیار توصیه شده است که حتی اگر نماز شب شما قضا شد و نتوانستید آن را بخوانید قضایش را به جا آورید حتی اگر کامل نخواندید نماز یک رکعتی وتر را بخوانید.

نماز شب چند رکعت است؟
این نماز به طورکلی یازده رکعت داشته و در قالب پنج نماز دو رکعتی و یک نماز یک رکعتی خوانده می‌شود.
 
طریقه خواندن نماز شب
در ادامه کیفیت خواندن نماز شب برای حاجت و استغفار را مرور می‌نماییم:
در ابتدا باید هشت رکعت نماز در قالب ۴ نماز دو رکعتی خوانده بشود. شیوه خواندن این ۴ نماز دقیقاً همانند نماز صبح است. نیت این ۴ نماز باید «نماز شب» باشد.
در ادامه باید دو رکعت نماز با نیت «نماز شفع» خوانده بشود. شیوه خواندن این نماز بدین صورت است که در رکعت اول باید پس از سوره حمد، سوره ناس خوانده شده و در رکعت دوم پس از سوره حمد، سوره فلق خوانده می‌شود.نیت نماز آخر که نمازی یک رکعتی است، «نماز وتر» است. در این نماز پس از خواندن سوره حمد، سه مرتبه سوره توحید، یک مرتبه سوره فلق و یک مرتبه سوره ناس خوانده می‌شود. سپس در ادامه باید به قنوت رفته و اعمال زیر به ترتیب انجام شود:
الف) در ابتدا باید فرد حاجات و خواسته‌های خود را از خداوند متعال طلب کند.
ب) آنگاه توصیه شده است که فرد برای چهل تن از مومنین و مومنات دعا بکند.
ج) در ادامه باید در محضر خداوند طلب استغفار کرده و ۷۰ بار این ذکر خوانده بشود:
استغفرالله ربّی و اتوبُ الیه. (از خداوند استغفار کرده و به سوی او توبه می‌کنم.)
د) سپس باید ۷ مرتبه ذکر زیر خوانده بشود:
هذا مقامُ العائذٍ بکَ منَ النّار. ِ(این مقام و جایگاه کسی است که از آتش به تو پناه می‌آورد.)
ه) در ادامه نیز باید سیصدبار ذکر «العفو» خوانده شود.
و) در پایان نیز توصیه شده است که این دعا خوانده شود:
ربّ اغفرلی و ارحمنی وتُب عَلیَّ انّکَ انتَ التّوابُ الغفُورُ الرّحیم.
همچنین مستحب است که فرد پس از اتمام نماز، تسبیحات حضرت زهرا (س) را بخواند. این تسبیحات به این صورت خوانده می‌شود:
۳۴ مرتبه الله اکبر – ۳۳ مرتبه الحمدلله – ۳۳ مرتبه سبحان الله

همچنین بخوانید کتاب امثال سلیمان

گروه زیپوک

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*